بارگذاری

پسوریازیس

پسوریازیس

پسوریازیس

آیا پسوریازیس واگیردار است؟


پسوریازیس بیماری پوستی است که زمینه ژنتیکی دارد. این بیماری به هیچ عنوان واگیردار نیست. سن ابتلا به این بیماری از 10سال شروع شده و نشانه های اولیه معمولاً در سنین جوانی پدیدار می شود .نواحی زانون ، آرنج ، کمر ، شکم ، سر و صورت و ناخن دچار این عارضه پوستی می شوند. که عموماً همراه با خارش و گاهاً خونریزی در این نواحی است .
عامل اصلی این بیماری زمینه ژنتیکی است که عواملی مانند سیگار ، الکل ، عفونت ، واکنش به برخی داروها مانند کورتون ها ، آسیب به پوست ، آب و هوا و عوامل هورمونی باعث تحریک و تشدید این بیماری می شوند.

افرادی که پسوریازیس دارند در معرض این بیماری ها قرار دارند:


1- بیماری قلبی
2- فشار خون بالا
3- دیابت
4- افسردگی
5- سرطان
6- چاقی

به بیماران مبتلا به پسوریزیس توصیه می شود که حتما از عوامل استرس زا دور شوند.

 

درواقعی علت اصلی پسوریازیس اختلال در سیستم ایمنی ( خود ایمنی ) بدن است که سیستم ایمنی با ارسال سیگنال اشتباه سرعت ساختن سلول ها را افزایش می دهد. و سلول های زیرین زیاد ساخته می شوند و باعث ضخیم شدن لایه فلسی پوست می شود. 

آیا پسوریازیس درمان قطعی دارد‌؟ 


پسوریازیس هیچ درمان قطعی ندارد و تنها تحت نظر پزشک متخصص پوست قابل کنترل است .
راه های درمان های پسوریازیس : درمان دارویی ، درمان موضعی و نور درمانی که همه این موارد حتما باید تحت نظر پزشک متخصص پوست انجام گیرد.
پسوریازیسبرخی بیماری های پوستی منجر به بروز فنومن کوبنر می شوند . مانند :
کورک ، بیماری های پوستی ، تزریق به پوست ، اگزما و درماتیت ، گزیدن از خارش حشرات ، تبخال ، تراشیدن مو و شیو کردن، بیماری گال ، تاتو کردن ، ویتیلیگو ، آفتاب سوختگی ، سوختگی پوست ، بریدگی پوستی ، واکسیناسیون ، چسب زدن روی پوست و .... 

آیا پسوریازیس واگیردار است ؟


 رطوبت عامل مهم و اساسی است که مانع از تشدید این بیماری می شود و گاهی افراد با استفاده از مرطوب کننده می توانند از بروز این بیماری جلوگیری کنند . این بیماری بسیار همه گیری است و نباید نگرانی زیادی داشت . زیرا به هیچ عنوان واگیردار نیست و کاملا زمینه ژنتیکی دارد. همچنین با رعایت عوامل محرک ٫ میتوان  پسوریازیس را تحت کنترل قرار داد. کافیست تخت نظر متخصص پوست قرار گیرید تا دیگر اثری از این بیماری نبینید. 

درمان خانگی پسوریازیس :


از کندن پوست این نواحی و خارش خودداری کنید زیرا این کار باعث تحیری بقیه پوست و در نتیجه تشدید این بیماری می شود . چون پوست در این نواحی نازک شده و از بقیه نواحی آسیب پذیرتر هستند.
آواتار نویسنده

درباره نویسنده

افزودن دیدگاه0