بارگذاری

زیبایی و جذابیت

زیبایی و جذابیت

زیبایی و جذابیت

معیار زیبایی صورت :


تعریف زیبایی بسته به نژادها، برهه‌های زمانی و سنین مختلف متفاوت است. همه‌ی این موارد در نگرش ما تأثیرگذار هستند. و زیبایی از دید همه به یک شکل است. اگر چنین است چگونه یک فرد می‌تواند تشخیص دهد که زیبا نیست و نیاز به عمل زیبایی دارد؟ یا اینکه چطور یک جراح زیبایی می‌تواند به زیبایی ما کمک کند؟ آیا نگرش فرد با نگرش پزشک یکسان است؟ در جواب به این سؤال‌ها باید گفت که پزشکان و حتی خود ما از طریق تناسب است که می‌توانیم تشخیص دهیم که زیبا هستیم یا نه؟ به‌عنوان‌مثال خط زیبایی را در نظر بگیرید. این خط تناسب لب، بینی و چانه را نشان می‌دهد. پس تناسب یکی از بخش‌های زیبایی است. و ما بر اساس برقراری و یا عدم برقراری تناسب در چهره و اندام خود می‌توانیم تصمیم بگیریم که از زیبایی برخورداریم یا خیر ؟ آیا نیاز به جراحی‌های زیبایی داریم یا خیر؟ پزشکان زیبایی تناسب طلایی را برای چهره تعریف کرده اند که براساس آن میتوانید چهره را تحلیل نمود .

 

 

در بحث زیبای به‌غیراز تناسب در چهره که در  مورد آن صحبت کردیم، تناسب اندام ، تن صدا، چشم‌ها و حتی برخورد ما تأثیرگذار هستند. مجموعه‌ای از این موارد می‌توانند زیبایی را تشکیل دهند.

حتی از قدیم هم نقاشان و هنرمندان نیز برای ترسیم چهره  و اندام از نسبت‌ها  و تناسب‌هایی استفاده می‌کردند. امروزه در جراحی‌ها هم این تناسب نیز انجام می‌شود. به شکلی که صورت را به 3 قسمت افقی و 5 قسمت عمودی مساوری تقسیم میکنند. تا در تناسب در صورت کاملاً رعایت شود. همچنین زوایایی هم بین بینی و پیشانی، لب و بینی نیز درنظر می‌گیرند. تا با توجه به تمام اجزای صورت بتوان یک تناسب کلی از چهره داشت. که بر اساس این تناسب زیبایی‌ها سنجیده شوند.

تناسب طلایی زیبایینقش تناسب اندام در زیبا شناخته شدن :


تناسب اندام باعث می‌شود که ما دید بهتری به فرد داشته باشیم . مثلاً افرادی که خوش‌اندام هستند و از اندام مناسبی برخوردارند می‌توانند. چشم‌های دیگران را به سمت اندام خود بکشانند و بیننده با نگاه به اندام زیبا جذب شود و  کمتر به نواقص چهره شود.

در یک تحقیق که بر روی 48 دانشجوی مرد در آمریکا صورت گرفت، از مردان خواسته شد تا زیباترین دختری که در دانشگاه می‌شناسند را تشریح کنند. تا متوجه شویم تمرکز دید این مردها به کدام نواحی بوده است. بعد از خانم‌هایی که در توصیف‌شده بودند خواسته شد تا حاضر شوند و یک روانشناس و یک جراح زیبایی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

نتایج نشان دادند که برخی از این خانم‌ها که زیبا بودند فقط صرفاً به خاطر زیبایی چهره نبودند که در لیست زیباترین‌های دانشگاه شناخته‌شده‌اند؛ بلکه این افراد در مجموع اندام، چهره، تن صدا و رفتار هستند که زیبا شناخته شده‌اند. مثلاً در بین این خانم‌ها، همه دارای سینه‌هایی با اندازه متوسط و سفت‌تر بودند. همه دارای چشم‌های لب‌های نسبتاً برجسته، بینی کوچک و تناسب در چهره‌هایشان کاملاً برقرار بود. از نظر اندام هم این خانم‌ها دارای کمرهای نسبتاً باریک و باسن‌های برجسته و تناسب‌اندام برخوردار بودند. به عبارتی هیچ‌کدام از این خانم‌ها دارای اضافه‌وزن نبودند. درواقع از دیدگاه این مردان، خانم‌هایی که در مجموع آیتم‌های زیبایی نمره قبولی را آورده بودند؛ در لیست زیباترین‌های دانشگاه قرار داشتند.

تن صدا چه تأثیری بر زیبایی دارد؟


تن صدای هر فرد می‌تواند نشانه‌ای از وجود او باشد. روانشناسان و محققان دریافته‌اند که صدای هر فرد می‌تواند موجب ایجاد احساسات متفاوت در افراد شود. مثلاً صدایی که لرزش دارد می‌تواند نشان دهنده کم بودن اعتماد به نفس باشد. و در طرف مقابل ایجاد نوعی عدم اعتماد کند. در عوض داشتن صدایی که لرزش ندارد و کلمات را کامل بیان می‌کند؛ می‌تواند در طرف مقابل ایجاد اطمینان کند. جالب است بدانیم که می‌توانیم صدای خود را کنترل کنیم و با یک سری تمرینات صدای مناسبی داشته باشیم. تا بتوانیم به صدای خود عمق دهیم. داشتن صدایی که دارای عمق باشد و از عمق گلو بیرون آید می‌تواند اطمینان زیادی را در فرد ایجاد کند.

 

زیبایی چشم ها :


نگاه کردن می‌تواند تأثیر بسزایی بر زیبایی داشته باشد. افرادی که نگاه دوستانه و معصومانه‌ای دارند می‌توانند نگاه خود را مکمل زیبایی خود کنند. افرادی که نگاه‌های خیره‌ای دارند با ایجاد حس تردید در طرف مقابل از جذب طرف مقابل می‌کاهند. هم‌چنین چشم‌های زیبا نیز تأثیر زیادی در زیبایی افراد دارد. تا حدی که برخی از تحلیلگران زیبایی، بیشترین تأثیر زیبایی  را در چشم افراد می‌دانند. زیبایی چشم‌ها به چند عامل بستگی دارد : رنگ چشم، موژه ها، پلک‌ها، سیاهی اطراف چشم.

امروزه داشتن چشم‌های رنگی می‌تواند مکمل خوبی برای زیبایی باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد از لنز های رنگی استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان از جراحی‌های تغییر رنگ چشم نیز برای زیباتر شدن استفاده کرد.

داشتن موژه های بلند و حالت دار نیز در زیبایی بسیار مؤثر است. افرادی که قسمتی از موژه ها و حتی ابروهای خود را ازدست‌داده اند و یا حتی از ابروهای کم‌پشت و کوتاهی برخوردارند به راحتی می‌توانند با کاشت موژه و ابرو؛ زیبایی خود را کامل کنید.

داشتن پلک‌های آویزان و دارای چربی و سیاهی دور چشم؛ نشانه پیری است. بنابراین افرادی که دارای پلک افتاده و پف دور چشم هستند هرگز زیبا شناخته نمی‌شوند حتی اگر دارای چشم‌های زیبایی باشند.
آواتار نویسنده

درباره نویسنده

افزودن دیدگاه0